Pre nováčikov a samozrejme aj pre ostatných sa v tomto článku zameriame na úlohu stablecoinov v kryptomenách, populárnych stablecoinoch, ako stablecoiny fungujú a riziká s nimi spojené.
Čo sú vlastne stablecoiny?
Už názov napovedá, stablecoiny sú typom kryptomeny, ktorá má stabilnú hodnotu, keďže sú viazané na rezervu aktív, ktorými môžu byť tradičné aktíva ako zlato, dolár, striebro alebo hlavné kryptomeny ako Bitcoin.
V čase písania tohto článku je trhová kapitalizácia stablecoinov v kryptosvete viac ako 209 miliárd USD, rok predtým 178 miliárd. Skúsime sa zamerať na tri stablecoiny- USDT 144 miliárd, USDC 60 miliárd, DAI 5,4 miliardy. To naznačuje zvyšujúcu sa úroveň akceptácie, pokiaľ ide o stablecoiny, napriek tomu, že stabilný coin priemysel tu a tam zápasí s problémami straty dôvery a likvidity.
Tether (USDT)
Tether je stablecoin, ktorý je priamo naviazaný na americký dolár. V súčasnosti je to najpopulárnejší stablecoin s najväčšou trhovou kapitalizáciou, momentálne predstavuje 144 miliárd dolárov.
USD mince (USDC)
USDC, má trhovú kapitalizáciu 60 miliárd dolárov, čo z neho robí druhý najväčší stablecoin na kryptotrhu.
Dai (DAI)
Dai je stablecoin vydaný Maker Protocolom. Je to tretí najväčší stablecoin podľa trhovej kapitalizácie, v súčasnosti má hodnotu 5,45 miliardy dolárov.
Ako fungujú stablecoiny?
Aby ste pochopili, ako stablecoiny fungujú, musíte pochopiť ich jediné poslanie, ktorým sa darí, a to je cenová stabilita za všetkých trhových podmienok. To je ťažká práca na medvedom trhu, pretože aktíva alebo investori, ktorí podporujú stablecoiny, výrazne klesajú v náladách na medvedom trhu. Ale to je len špička ľadovca, veci sú trochu zložitejšie ako len rezervy aktív a trhové podmienky.
Takmer všetky stablecoiny sa snažia neustále udržiavať hodnotu 1 $. Pre každý stablecoin musí byť zabezpečená podobná čistá hodnota aktíva, ideálne 1 americký dolár, čo používateľom umožňuje vymeniť stablecoiny za ich viazanú hodnotu v pomere 1:1.
Stablecoiny môžu byť kryté fiat menami, ako je dolár alebo euro, alebo ako token Dai od spoločnosti Maker Protocol, môžu byť kryté kryptomenami, ktoré vyžadujú, aby používatelia vložili svoje kryptomeny do inteligentných zmlúv. Dai je kolateralizovaný hlavne používaním ETH na nákup množstva DAI ekvivalentného doláru na burze alebo vkladaním ETH do inteligentných zmlúv Maker Protocol a výmenou za DAI. Protokol Maker upravuje pomer kolaterálu v smart kontraktoch podľa dopytu trhu a sleduje hodnotu amerického dolára takmer 1:1.
Riziká stablecoinov.
Niektorí ľudia môžu namietať, že riziká stablecoinov môžu prevážiť nad ich hlavnou výhodou a prípadom použitia, ktorým je cenová stabilita stablecoinov. Aké sú vlastne potenciálne riziká spojené so stablecoinmi:
Hodnota stablecoinov je priamo závislá od toho, či emitent udržiava stabilné množstvo rezerv. V prípade nesprávneho riadenia, ktoré pochádza z nedostatočnej transparentnosti, môžu investori stratiť dôveru.
Odkúpenie likvidity.
Splatenie vašich stablecoinov za očakávanú hodnotu 1:1 je veľkou výzvou, keď trhy nie sú stabilné, čo môže viesť k potenciálnym stratám v dôsledku kolísania cien.
Na asicminerscenter.com a cryptoblog.sk sme odhodlaní poskytovať našim zákazníkom najefektívnejší a najziskovejší ťažobný hardvér na trhu. Tieto minery ponúkajú najrýchlejšiu návratnosť investícií a sú navrhnuté tak, aby maximalizovali vaše zisky. Neváhajte nás kontaktovať a my sa budeme snažiť Vám všetko vysvetliť.
cryptoassetmc@cryptoassetmc.com
+421 917 260 318