Význam KYC v kryptosvete.

Dozvieme sa aký je význam KYC (Know Your Customer), predpisy, výhody a výzvy a kritiky, ktorým čelí KYC v kryptosvete.

 Overenie KYC je proces overovania informácií, ktoré zákazníci poskytli finančnej inštitúcii.

Overenie sa môže uskutočniť prostredníctvom fyzických zariadení, ako sú biometrické nástroje na zaznamenanie odtlačkov prstov zákazníka alebo rozpoznávanie tváre. Webové a mobilné nástroje s funkciou strojového učenia možno použiť aj na potvrdenie identity zákazníkov alebo označenie nepravidelných transakcií v ich systémoch.

 Rôzne úrovne overenia KYC, známeho aj ako due diligence. Prvá úroveň je základnou úrovňou overenia KYC. Vyžadujú sa základné údaje, ako je meno a adresa. Tento typ overenia je možné vykonať prostredníctvom mobilu alebo e-mailu, keď je klient pozvaný na overenie svojho účtu. Týka sa to najmä účtov s nízkou hodnotou.

Druhým typom overenia KYC je základná starostlivosť o zákazníka, ktorá zahŕňa posúdenie rizika profilu zákazníka. Môže to zahŕňať napríklad krížovú kontrolu dokumentácie klientov.

Tretím typom overenia KYC je rozšírená náležitá starostlivosť, kde môže inštitúcia získať ďalšie informácie od klienta v závislosti od aspektov, ako je politická expozícia a iné vysokorizikové situácie, ako sú väzby na aktívne policajné vyšetrovanie. Pre porovnanie a perspektívu sa politicky exponovaná osoba bude musieť podrobiť prísnejšej kontrole alebo sledovaniu svojich finančných účtov ako napríklad vysokoškolák.

Teraz, keď vieme, čo znamená KYC v kryptomenách, poďme zistiť, ako KYC v kryptosvete vlastne funguje. KYC je zákonná požiadavka, ktorá bola zavedená s odôvodnením, pre zabránenie praniu špinavých peňazí a iným nezákonným činnostiam.

Zástancovia KYC v oblasti kryptomien tvrdia, že môže byť užitočné pre investorov a poskytovateľov služieb, pretože ponúka jasnosť a ochranu pri investičných rozhodnutiach. Zákazníci sú chránení, keď napríklad prejavia toleranciu voči nízkemu riziku, takže investiční poradcovia ich môžu nasmerovať na možnosti, ktoré im viac vyhovujú. Finančné inštitúcie musia spravovať svoje riziko podvodov, finančných trestných činov a iných vysoko rizikových transakcií. Je ich povinnosťou uistiť sa, že takéto transakcie nie sú spolupáchateľmi alebo sa o nich neukáže, že sú súčasťou akejkoľvek trestnej činnosti priamo či nepriamo. Toto všetko je možné, keď je KYC v kryptosvete povinné.

Každá minca má dve strany a krypto je známe svojim prísľubom anonymity zákazníkov a decentralizácie. Niektoré kryptomeny ponúkajú napríklad väčšiu anonymitu ako iné. Naproti tomu je známe, že KYC podlieha prísnemu súboru požiadaviek zo strany centralizovaného orgánu. Je tiež známe, že je to nákladné, pokiaľ ide o prácu s dodržiavaním predpisov, ktorú je potrebné vykonať.

Väčšina kryptomenových peňaženiek ponúka pseudoanonymitu v tom zmysle, že zákazníci na začiatok poskytujú obmedzené osobné informácie, ako je e-mailová adresa a heslo. Vďaka tomu môžu vykonávať transakcie toľko a tak často, ako chcú. Anonymita je pozitívnym atribútom, pretože poskytuje mieru bezpečnosti pre ľudí v tom zmysle, že majú nižšie riziko, že budú vystavení podvodom s identitou pri uskutočňovaní finančných transakcií. Zločinci však využívajú tento aspekt na odosielanie a prijímanie finančných prostriedkov pod rúškom anonymity na uľahčenie svojej činnosti. Otázkou zostáva, ako využiť pozitívne aspekty anonymity a zároveň minimalizovať jej nepriaznivé aspekty.

Obete počítačovej kriminality súvisiacej s kryptomenou nemajú podporu alebo ochranu pri transakciách na rôznych platformách a potom sa nemajú kam obrátiť pri snahe získať späť svoje finančné prostriedky.

Veľké Hacky, ktoré sa zameriavajú na kryptoburzy a iných poskytovateľov služieb, tiež vyvolávajú ďalšie výzvy na reguláciu kryptopriemyslu, ktorý sa ukazuje ako zložitejší, pretože služby sa vyvíjajú tak, aby obchádzali prísnu reguláciu.

Pre rast ekosystému bude nevyhnutným zlom, pokiaľ ide o KYC, poskytnutie dostatočnej transparentnosti na monitorovanie podozrivých transakcií bez toho, aby sa obmedzil prístup bez povolenia, ktorý kryptomeny ponúkajú širokej verejnosti.

Toto je jadro kontroverzie týkajúcej sa KYC v kryptomenách, pretože sa predpokladá, že každý používateľ kryptomien dobre rozumie rizikám, napríklad úschovným službám a zodpovednosti za ochranu svojich údajov. Pre väčšinu používateľov, ktorí sú v krypte noví, je to však ďaleko od reality.

Na druhej strane, krypto služby, ktoré si predstavujú masovú adopciu, stoja v priepasti medzi bezproblémovým ponúkaním služieb a budovaním dostatočnej dôvery s regulačnými orgánmi, aby zostali v podnikaní z dlhodobého hľadiska, a zároveň minimalizujú riziko podvodu, prania špinavých peňazí a financovania terorizmu, okrem iných kriminálnych aktivít.

Či sa to už našej komunite páči alebo nie, do tohto odvetvia bude zasahovať čoraz viac požiadaviek pre KYC, pretože rastie, aby sa stalo uznávanou súčasťou globálneho finančného priemyslu. Okrem toho mnohí podnikatelia v oblasti kryptomien presadzujú jasné nariadenia , ktoré budú nevyhnutne zahŕňať KYC, aby sa zabezpečilo, že budú môcť fungovať v jasne definovanom právnom rámci.

Vládne organizácie často presadzujú zákony KYC a platformám, ktoré ich porušujú, hrozí pokuta alebo zákaz podnikania v konkrétnych oblastiach. Cieľom implementácie takýchto obmedzení je poskytnúť kryptomenovému priemyslu dôveryhodnosť a zvýšiť jeho integráciu s konvenčnými financiami.

Podstatné je to že KYC uľahčuje komunikáciu tradičným finančným inštitúciám a platformám kryptomien. Kvôli obavám z prania špinavých peňazí a iných finančných trestných činov sa mnohé inštitúcie zdráhajú spolupracovať s platformami pre kryptomeny. Platformy, ktoré využívajú procesy KYC, však ukazujú, že sa venujú dodržiavaniu predpisov, čo uľahčuje vytváranie partnerstiev a integráciu s konvenčným bankovým odvetvím.

Napriek svojim výhodám je KYC niekedy napadnutý za to, že ohrozuje základné súkromie a decentralizované princípy, okolo ktorých boli kryptomeny založené. Okrem toho môže byť proces overovania identity používateľov časovo náročný a invazívny a môže viesť k zhromažďovaniu citlivých informácií, o ktorých niektorí tvrdia, že môžu byť zneužité alebo zverejnené. Navyše pre menšie krypto platformy a burzy môže byť ťažké udržiavať procesy KYC kvôli nákladom a potrebnej práci. Okrem toho prísne pravidlá KYC v niektorých oblastiach môžu ľuďom znemožniť ba aj znechutiť používanie krypto služieb.

Na asicminerscenter.com a cryptoblog.sk sme odhodlaní poskytovať našim zákazníkom najefektívnejší a najziskovejší ťažobný hardvér na trhu. Tieto minery ponúkajú najrýchlejšiu návratnosť investícií a sú navrhnuté tak, aby maximalizovali vaše zisky. Neváhajte nás kontaktovať a my sa budeme snažiť Vám všetko vysvetliť. 

cryptoassetmc@cryptoassetmc.com

info@cryptoblog.sk

+421 917 260 318