Bitcoin ako rezervná mena

Bitcoin by teoreticky mohol formovať globálny svetový poriadok tým, že by sa stala de facto rezervnou menou.

V ére poznačenej globálnou ekonomickou volatilitou a politickou neistotou sa koncept nového svetového poriadku čoraz viac presadzuje. Teraz sa vynárajú otázky, ako sa tento nový svetový poriadok utvorí.

Meniaci sa svetový poriadok

Ray Dalio vo svojej knihe s rovnakým názvom The Changing World Order poskytuje pohľad na vzostup a pád národov, ktoré sú silne ovplyvnené úrovňou prijatia ich mien ako globálnej rezervnej meny. Americký dolár si túto pozíciu dlho udržal, no jeho vláda je čoraz viac spochybňovaná rastúcou úrovňou dlhu, rastúcou nerovnosťou príjmov, politickou polarizáciou a predovšetkým nedávnym geopolitickým vývojom. Odkedy USA začali vyzbrojovať americký dolár, zhabaním dolárových rezerv afganskej centrálnej banky po opätovnom nástupe Talibanu k moci alebo odrezaním Ruska od platobného systému SWIFT po invázii na Ukrajinu, suverénne krajiny začali hľadať alternatívy. Napríklad krajiny BRICS v súčasnosti „de-dolarizujú“ tým, že obhajujú novú spoločnú menu pre vzájomný obchod a investície a už začali posilňovať obchod v národných menách namiesto amerického dolára.

Ak čítate Daliovu knihu, všimnete si, že svet bol takmer vždy vedený jedným národom a jeho príslušnou rezervnou menou (Británia pred USA a iné pred Britániou), avšak pri zvažovaní meniaceho sa svetového poriadku by jeden potenciálny výsledok mohol byť multipolárny svetový poriadok s decentralizovanou rezervnou menou, a nie suverénnou menou, menovite Bitcoin .

Decentralizovaná rezervná mena

Časy, keď bol bitcoin vyhlásený za mŕtvy, sú oficiálne preč a s bývalými prezidentmi, ktorí obhajujú národné rezervy bitcoínov, digitálne aktívum vstupuje do novej fázy adopcie.

nedávnej bitcoinovej konferencii v Nashville bývalý americký prezident Donald Trump prisľúbil, že bude udržiavať „strategickú národnú bitcoinovú rezervu“ a presadzoval, aby sa bitcoiny ťažili v USA, pričom je zaujímavé aj to, že „ak to neurobíme my, urobí to Čína. to“. Senátor Lummis okrem toho navrhol zaviesť legislatívu požadujúcu „strategickú bitcoinovú rezervu“, ktorá zníži štátny dlh USA nákupom 1 milióna bitcoinov v priebehu piatich rokov.

USA nie sú jedinou krajinou zvažujúcou tento krok, pričom mnohé ďalšie už tieto politiky implementovali, najmä prvý – ale nie jediný a ani posledný – Salvador ako menu a pridal BTC ako súčasť svojej národnej rezervy.

Ďalšia a posledná globálna mena

Jednou z hlavných výhod bitcoinu ako rezervnej meny je jeho nedostatok. S pevným limitom ponuky 21 miliónov mincí hodnota Bitcoinu nepodlieha inflačným tlakom, ktoré môžu narušiť kúpnu silu tradičných mien. Táto inherentná hodnotová stabilita je príťažlivá pre národy, ktoré hľadajú spoľahlivý sklad bohatstva a prostriedok výmeny. Decentralizovaná povaha bitcoinu tiež eliminuje potrebu sprostredkovateľov, ako sú centrálne banky alebo vlády, čím je menej náchylný na politickú manipuláci

Globálne pozadie blockchainu. (Mapa sveta s láskavým dovolením

Keďže viac krajín uznáva výhody prijatia bitcoinu ako svojej suverénnej rezervnej meny, začína sa formovať nový svetový poriadok, ktorý predstavuje seizmický posun od histórie. Vďaka zvýšenému prijatiu bitcoinu ako rezervnej meny môžeme len očakávať, že uvidíme hlboké zmeny v spôsobe, akým národy komunikujú ekonomicky a politicky.

Zatiaľ čo sa americký dolár stal de facto rezervnou menou sveta po brettonwoodskej dohode v unipolárnom svete, bitcoin môže zaujať svoje miesto v čoraz zložitejšom, multipolárnom svete – ale to ukáže len čas...

Zdroj : Forbes